İREM HALIÇ

Aydınlık Kitap Eki / 7 Haziran 2013

 

Keşke palyaço olsaydım!

Tevfik Hocaların Matematik dersinde, Necmiye Hocaların Edebiyat dersinde sıkıntıdan öldün mü? O zaman kalk gel Palyaço Okulu’na!

 

Muhtemelen öğrenci olan sevgili okur, taştan duvarlar arasında, tahta sıralar üstünde, önünde kitap defterle, Tevfik Hocaların Matematik dersinde, Necmiye Hocaların Edebiyat dersinde sıkıntıdan öldün mü? O zaman kalk gel Palyaço Okulu’na!

Yıllardır çocuksu neşesini hiç kaybetmeyen ve bu yönden küçük okurlarıyla yarışır halde olan Mavisel Yener, “Palyaço Okulu” serisiyle küçük, huysuz bir palyaço öğrencinin, palyaçoların eğitildiği okuldaki maceralarını anlatıyor. Ama bütün hikayelerin sonunu siz yazıyorsunuz!

Pinpin’in içine düştüğü beladan nasıl kurtulacağına, kalbini kırdığı arkadaşına kendini nasıl affettireceğine, öğretmenlerinin uyarılarına nasıl karşılık vereceğine siz karar veriyorsunuz. Aslında bir bakıma Pinpin oluveriyorsunuz. Demek ki palyaço olmak için çok geç değil!

PALYAÇOLAR OKULA GİDERSE

“Bir varmış bir yokmuş. Bu kitabı okuyanlar sınıfını geçmiş. Bunu duyan Pinpin, bakalım ne yapmış?” diye başlayan bu öykülerde Pinpin’in başına gelen aksilikler bile eğlenceli. Rengarenk, capcanlı bir okulda başınıza en kötü ne gelebilir ki zaten?

Bu okulda öğretmenlerin adı Tahtabacak ve Karamel Hanım. Öğrenciler çantalarında palyaço tarihi kitabı, peruk, burun, kozalak ve papyonla okula gidiyorlar. Dersleri de söyleyeyim mi size: Yüz boyama dersi, şaka dersi, kostüm dersi, palyaço tarihi, sirk bilgisi, dans dersi, halka ve top çevirme dersi, şeker ve macun yapımı dersi. Nasıl ama? Bir düşünsenize, evde anneniz, babanız, ablanız size ödevlerinizde yardım ediyorlar değil mi, problem çözüyorlar, şiir yazıyorlar. Peki ya Pinpin’in ninesi nasıl yardımcı olsun sevgili torununa? Kocaman palyaço ayakkabılarıyla yürüme alıştırmaları mı yapsın? Desenize benim böyle eğlenceli derslerim olsa nineme mi yaptırırım diye.

Bu güzel öyküler Ayda Kantar Ataman’ın kocaman suluboya resimleriyle şirin mi şirin, gıcır mı gıcır olmuş. Okudukça “keşke palyaço olsaydım” diyeceksiniz!

Beş kitaplık bu serideki kitaplar şunlar: Ödevimi Kim Yapar?, Sınıftaki Aslan, Çantadaki Hazine, Sınıfta Karmaşa ve Unuttum Öğretmenim.

Eğlenceli okumalar diliyoruz.